Kaukolämpöverkossa ollut vuoto Itäisellä Pitkäkadulla korjattu

Työmaa-alueen aitaan kiinnitetyssä kyltissä lukee ”Turku Energia” ja ”Rakennamme parempaa kaukolämpöä”. Taustalla näkyy katutyömaa, jossa on kaivanto ja työmaa-aitoja.
21.9.2025

Sunnuntaina 22.9.2025 Kaukolämpöverkossa havaittu vuoto Itäisellä Pitkäkadulla on korjattu sunnuntaina illalla. Vuodolla oli vaikutusta kaukolämmön jakeluun muutamassa kiinteistössä. Häiriö kaukolämmön jakelussa vaikutti sekä lämmitykseen että lämpimän käyttöveden saatavuuteen.

Vikapaikan korjaustyöt saattavat edelleen aiheuttaa haittaa liikenteelle Itäisen Pitkäkadun ja Uudenmaankadun risteyksessä alkavalla viikolla.

Kaukolämpöverkon ajantasaisen tilanteen näet keskeytyskartaltamme https://lammonkeskeytyskartta.turkuenergia.fi/.

Voit tilata kiinteistökohtaisen tiedon kaukolämmön keskeytyksistä myös itsellesi: https://www.turkuenergia.fi/katkot-ja-vikailmoitukset/lampokatkot/tilaa-tiedotteet-lampo-ja-jaahdytyskatkoista

Pahoittelemme vuodosta mahdollisesti aiheutunutta haittaa.

Mitä mieltä olet tästä sisällöstä?